KatyPerry.com.pl | Jedyna polska strona internetowa poświęcona Katy Perry.

 

Katy Perry Polska to największy fanklub Katy Perry w Polsce. Naszym celem jest zapewnienie polskim fanom Katy rzetelnych informacji na temat wokalistki. Niniejsza strona ma charakter fansite. Wszelkie treści publikowane na serwisie posiadają swoje prawa autorskie, należące do ich pierwszych właścicieli. Zabrania się ich kopiowania bez zgody autora bądź nie podając źródła pochodzenia.
Dyskografia: „Teenage Dream”

Teenage Dream to drugi komercyjny album Katy Perry, wydany 24. sieprnia 2010 roku w Stanach Zjednoczonych nakładem wytwórni Capitol Records. 27. sierpnia 2010 roku dostępna stała się wersja deluxe zawierająca 2 płyty CD z dwunastoma utworami ze standardowej wersji, plus dwoma utworami z 2009 roku, na których gościnnie pojawiła się Perry – „Starstrukk” duetu 3OH!3 oraz „If We Ever Meet Again” Timbalanda. Wersja deluxe zawiera również remixy dwóch piosenek – California Gurls i Teenage Dream. Album gatunkowo zaliczany jest do popu. Lirycznie obraca się wokół nastoletniej miłości, imprezowania i osobistego dojrzewania. Perry brała udział przy tworzeniu wszystkich tekstów z albumu. Współpracowała z takimi producentami i autorami tekstów jak Dr. Luke, Max Martin, Benny Blanco, Tricky Stewart, StarGate, Greg Kurstin oraz Ester Dean.

Album otrzymał mieszane recenzje. Krytycy muzyczni chwalili jego motywy, natomiast krytykowali styl, w jakim napisane są teksty. Płyta zadebiutowała w Stanach Zjednoczonych na pierwszym miejscu na liście Billboard 200, sprzedając 192,000 kopii w pierwszym tygodniu od wydania. Została odznaczona przez RIAA (Recording Industry Association of America) statusem podwójnej platyny; sprzedała się w nakładzie większym niż 2,9 milionów kopii w Stanach Zjednoczonych i przez trzy lata z rzędu plasowała się w top 40 końcoworocznego zestawienia Billboard 200. Do października 2013 roku sprzedała się w 5,7 milionach egzemplarzy na całym świecie. Album i wydane z niego single przyniosły Perry sześć nominacji do Nagrody Grammy, m. in. w kategorii Album of the Year, Best Pop Vocal Album oraz Record of the Year. Krążek zdobył w 2011 roku Nagrodę Juno w kategorii Międzynarodowy album roku.

Album zawiera pięć singli, które zajęły pierwsze miejsce na liście Billboard Hot 100: California Gurls, Teenage Dream, Firework, E.T. oraz Last Friday Night (T.G.I.F). Szósty singiel – The One That Got Away, zajął trzecie miejsce na tejże liście. Teenage Dream jest drugim albumem w historii, z którego pięć singli osiągnęło pierwsze miejsca we wspomnianym wcześniej zestawieniu (pierwszy był album Michaela Jacksona z roku 1987 – Bad) oraz pierwszym albumem kobiety, który osiągnął taki sukces. Wszystkie wyżej wymienione single zostały pobrane ponad dwa miliony razy jedynie w Stanach Zjednoczonych, czyniąc album mającym największą ilość singli ze statusem multiplatyny.

Przed rozpoczęciem nagrywania Teenage Dream, Katy powiedziała magazynowi Rolling Stone, że chciałaby zachować album w klimacie popu, aby jej grono fanów nie było zadziwione. Nagrywanie płyty rozpoczęła 13. października 2009 roku, pisząc na Twitterze, że ma „mnóstwo warstw do pokonania, na szczęście Greg Wells jest tu, by zająć się peelingiem”. Współpraca nad albumem objęła wielu artystów i producentów, takich jak Wells, Guy Sigsworth, Dr. Luke, Max Martin, Ryan Tedder, Rivers Cuomo, Kuk Harrell, Greg Kurstin, Benny Blanco, Darkchild, Cathy Dennis, Ester Dean oraz Tricky Stewart, który powiedział w grudniu 2009 roku magazynowi Rap-Up, że album zostanie utrzymany w klimacie popu i rocka, jak One Of The Boys, nazywając to „innym biegiem” dla siebie.

27 marca 2010 roku, podczas Kids’ Choice Awards, Katy powiedziała Jose Ordonezowi, że album jest inspirowany muzyką zespołu ABBA i The Cardigans. Według Perry, artystka przekazała Dr. Luke’owi taśmy z piosenkami obu tych zespołów, aby zaprezentować mu, jakie brzmienie chciałaby osiągnąć. Opisała płytę jako „rytmicznie napędzoną”. Dodała również: „Kiedy byłam w trasie, poczułam, że mimo mojej dużej miłości do dotychczasowych piosenek, brakowało utworów, które sprawiały, że człowiek podskakiwał.”

Podczas sesji zdjęciowej dla magazynu Rolling Stone w kwietniu 2010 roku, Katy ujawniła szczegóły dotyczące singla promocyjnego, California Gurls, który rzekomo ma być odzewem na utwór Jay’a-Z i Alicii Keys – Empire State of Mind i składa hołd plażowemu stylowi życia Californi. Katy stwierdziła: „wszyscy mają piosenkę o Nowym Yorku, ale co to ma być? Co z LA? Co z Californią?”. Dodała, że tworząc tę piosenkę inspirowała się muzyką Prince’a. W utworze gościnnie pojawia się Snoop Dogg. USA Today dał singlowi pozytywną opinię, nazywając go „musującym toastem do letniej zabawy”. Artystka dodatkowo stwierdziła, że współpraca z Maxem Martinem i Dr. Luke’iem była „cudownym, wspólnym staraniem”.

Nagrywanie albumu zakończyło się 30. kwietnia 2010 roku. Jego okładka jest dziełem Willa Cottona. Oficjalnie zaprezentowano ją 21. sierpnia 2010 roku. 23. sierpnia 2010 roku oficjalna tracklista albumu została dodana na stronę Katy Perry. Artystka nagrywała płytę w wielu studiach, takich jak Playback Recording Studio, Roc the Mic Studios, Conway Recording Studios, Rocket Carousel Studio, Studio at the Palms, Triangle Sound Studios, Silent Sound Studios, The Boom Boom Boom, Henson Recording Studios, Capitol Studios, Nightbird Recording Studios, and Eightysevenfourteen Studios.

W czerwcu 2010 roku Katy zdradziła co nieco o treści albumu: „Jest trochę cukierkowo słodki, lecz gdy przesłuchasz go całkowicie, myślę, że stanie się w pełni apetyczny. Nie chcę mieć tylko klubowych piosenek. Ludzie żyją realnie, pracują, są w związkach. Na tej płycie jest zdecydowanie trochę więcej sedna i perspektywy.” Muzyka tego albumu jest ukierunkowana nie tylko na pop i rock, ale również na inne style, których nie było okazji usłyszeć na wcześniejszych wytworach Perry; disco i muzyka elektroniczna są przykładami.

The California Dreams Tourtrasa promująca Teenage Dream, została ogłoszona w październiku 2010 roku. Koncerty supportowały m. in. Marina and the Diamonds, Natalia Kills, Robyn, Oh Land. Trasa rozpoczęła się 20. lutego 2011 roku, w Lizbonie, stolicy Portugalii. Zakończyła się 22. stycznia 2012 roku. Ostatni koncert odbył się na Filipinach, w mieście Pasay. Piosenkarka odwiedziła Europę, Oceanię, Azję i obydwie Ameryki.

Pierwszym singlem zostało California Gurls z gościnnym udziałem rapera Snoop Dogga. Utwór ogólnie zebrał pozytywne recenzje. Wielu krytyków muzycznych wypowiadało się o nim z dużą aprobatą. Piosenka osiągnęła wielki sukces na całym świecie. Zajęła pierwsze miejsce na amerykańskiej liście Billboard Hot 100 i pozostała na nim przez sześć tygodni. Zadebiutowała na pozycji pierwszej w Nowej Zelandii, Australii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Kanadzie i Szkocji. Osiągnęła 5,137,000 pobrań w samym USA. W 2010 roku była najlepiej sprzedającym się singlem cyfrowym. W grudniu 2011 roku sprzedała się w 8,5 milionach egzemplarzy na całym świecie.

Na kolejny singiel wybrano Teenage Dream. Utwór otrzymał pozytywne recenzje i stał się prawie tak samo popularny, jak pierwszy singiel z albumu. W Stanach zjednoczonych zdobył pierwsze miejsce na liście Billboard Hot 100 i utrzymywał się na nim przez dwa tygodnie. Zadebiutował na pierwszej pozycji w Irlandii, Szkocji, Nowej Zelandii i Słowacji. W USA sprzedał się w nakładzie ponad 4,003,000 kopii cyfrowych, natomiast na całym świecie w 6 milionach egzemplarzy.

Jako trzeci singiel wydano Firework. Piosenka otrzymała bardzo pozytywne recenzje od krytyków muzycznych. Teledysk do tego utworu jest częścią cross-promocyjnej umowy z Europejską firmą telekomunikacyjną Deutsche Telekom. Dzięki przeprowadzonym konkursom, fani Katy mogli zagrać w klipie. Utwór osiągnął bardzo duży sukces komercyjny. W Stanach Zjednoczonych osiągnął pierwsze miejsce na liście Billboard Hot 100 i spędził na nim cztery tygodnie. Zajął również pierwsze pozycje list przebojów w Brazylii, Nowej Zelandii i Kanadzie. Sprzedał się w ok. 7 milionach kopii na całym świecie.

Czwarty singiel to E.T., na którym gościnnie pojawił się raper Kanye West. Piosenka zajęła pierwsze miejsce w Stanach Zjednoczonych na liście Billboard Hot 100 i spędziła na nim pięć tygodni. Oprócz tego osiągnęła pierwsze miejsca na listach przebojów w Kanadzie, Polsce, Niemczech i Nowej Zelandii. W USA sprzedała się w nakładzie 5.000.000 kopii cyfrowych, zaś na całym świecie w ok. 6,5 milionach kopii.

Kolejnym singlem jest Last Friday Night (T.G.I.F.). Utwór generalnie otrzymał mieszane recenzje. Zyskał sukces komercyjny, osiągając pierwsze miejsca na listach przebojów w Kanadzie, Słowacji, Czechach i Stanach Zjednoczonych. 17. sierpnia 2011 roku, dzięki tej piosence, Katy Perry przeszła do historii muzyki jako drugi artysta, który umieścił pięć singli z jednego albumu na pierwszym miejscu na liście Billboard Hot 100. Last Friday Night (T.G.I.F.) sprzedał się w Stanach Zjednoczonych w ponad 3.000.000 kopiach cyfrowych, a na całym świecie w ok. 4,5 milionach egzemplarzy.

Ostatnim singlem została piosenka The One That Got Away. Utwór otrzymał w większości pozytywne recenzje. Był chwalony za swój poważny ton. Dobrze poradził sobie na listach przebojów (pierwsza dziesiątka w Belgii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych). 24. listopada 2011 roku singiel uzyskał pozycję w pierwszej dziesiątce notowania Billboard Hot 100. Tym samym Teenage Dream stał się pierwszym albumem w historii Ameryki, z którego sześć singli znalazło się w Top 10. Utwór sprzedał się w nakładzie ok. 3 milionów egzemplarzy na całym świecie.

 

Lista Piosenek

 

Nr Tytuł Autor(-zy) tekstu Produkcja Czas
trwania
1. „Teeange Dream” Katy Perry
Lukasz Gottwald
Max Martin
Bonnie McKee
Benjamin Levin
Dr. Luke
Max Martin
Benny Blanco
3:47
 2. „Last Friday Night (T.G.I.F.)” Katy Perry
Lukasz Gottwald
Bonnie McKee
Max Martin
Dr. Luke
Max Martin
3:50
3. „California Gurls” (featuring Snoop Dogg) Katy Perry
Calvin Broadus
Lukasz Gottwald
Max Martin
Bonnie McKee
Benjamin Levin
Dr. Luke
Max Martin
Benny Blanco
3:56
4. „Firework” Katy Perry
Tor Hermansen
Mikkel Eriksen
Sandy Wilhelm
Ester Dean
StarGate
Sandy Vee
3:47
5. „Peacock” Katy Perry
Tor Hermansen
Mikkel Eriksen
Ester Dean
StarGate 3:51
6. „Circle the Drain” Katy Perry
Christopher Stewart
Monte Neuble
Tricky Stewart
Kuk Harrell
(producent
wokalny)
4:32
7. „The One That Got Away” Katy Perry
Max Martin
Lukasz Gottwald
Dr. Luke
Max Martin
3:47
8. „E.T.” Katy Perry
Max Martin
Lukasz Gottwald
Joshua Coleman
Dr. Luke
Max Martin
Ammo
3:26
9. „Who Am I Living For?” Katy Perry
Christopher Stewart
Monte Neuble
Brian Thomas
Tricky Stewart
Kuk Harrell
(producent
wokalny)
4:08
10. „Pearl” Katy Perry
Christopher Stewart
Greg Wells
Greg Wells 4:07
11. „Hummingbird Heartbeat” Katy Perry
Christopher Stewart
Monte Neuble
Stacy Barthe
Tricky Stewart
Kuk Harrell
(producent
wokalny)
3:32
12. „Not Like the Movies” Katy Perry
Greg Wells
Greg Wells 4:01
Japan iTunes bonus track
Nr Tytuł Autor(-zy) tekstu Produkcja Czas
trwania
13. „California Gurls” (featuring Snoop Dogg) (Innerpartysystem Main Mix) Katy Perry
Lukasz Gottwald
Max Martin
Benjamin Levin
Bonnie McKee
Calvin Broadus
Dr. Luke
Benny Blanco
Max Martin
Innerpartysystem
(remixer)
4:27
North American hidden tracks
Nr Tytuł Autor(-zy) tekstu Produkcja Czas
trwania
13. „California Gurls” (featuring Snoop Dogg) (Passion Pit Main Mix) Katy Perry
Lukasz Gottwald
Max Martin
Benjamin Levin
Bonnie McKee
Calvin Broadus
Dr. Luke
Benny Blanco
Max Martin
Passion Pit
(remixer)
4:12
14. „Teenage Dream” (Kaskade Club Remix) Katy Perry
Lukasz Gottwald
Max Martin
Bonnie McKee
Benjamin Levin
Dr. Luke
Max Martin
Benny Blanco
Kaskade
(remixer)
6:27
Edycja specjalna dla iTunes
Nr Tytuł Autor(-zy) tekstu Produkcja Czas
trwania
13. „California Gurls” (Passion Pit Main Mix) (featuring Snoop Dogg) Katy Perry
Calvin Broadus
Lukasz Gottwald
Max Martin
Bonnie McKee
Benjamin Levin
Dr. Luke
Max Martin
Benny Blanco
4:11
14. „California Gurls” (MSTRKRFT Main Mix) (featuring Snoop Dogg) Katy Perry
Calvin Broadus
Lukasz Gottwald
Max Martin
Bonnie McKee
Benjamin Levin
Dr. Luke
Max Martin
Benny Blanco
3:59
15. „Teenage Dream” (Kaskade Club Remix) Katy Perry
Lukasz Gottwald
Max Martin
Bonnie McKee
Benjamin Levin
Dr. Luke
Max Martin
Benny Blanco
6:27
16. „Peacock” (Cory Enemy & Mia Moretti Vocal Club Mix) Katy Perry
Tor Hermansen
Mikkel Eriksen
Ester Dean
StarGate
Cory Enemy
(remixer)
Mia Moretti
(remixer)
5:32
17. „Teenage Dream” (music video) 3:49
Bonus CD 
Nr Tytuł Autorzy Produkcja Czas
trwania
1. „If We Ever Meet Again” (featuring Timbaland) Jim Beanz
Timothy Mosley
Michael Busbee
Jim Beanz
Timbaland
4:52
2. „Starstrukk” (featuring 3OH!3) Sean Foreman
Nathaniel Motte
Matt Squire 3:22
3. „California Gurls” (Passion Pit Main Mix) (featuring Snoop Dogg) Katy Perry
Calvin Broadus
Lukasz Gottwald
Max Martin
Bonnie McKee
Benjamin Levin
Dr. Luke
Max Martin
Benny Blanco
Passion Pit
(remixer)
4:11
4. „California Gurls” (Armand Van Helden Remix) (featuring Snoop Dogg) Katy Perry
Calvin Broadus
Lukasz Gottwald
Max Martin
Bonnie McKee
Benjamin Levin
Dr. Luke
Max Martin
Benny Blanco
Armand Van
Helden
(remixer)
4:01
5. „Teenage Dream” (Kaskade Club Mix) Katy Perry
Calvin Broadus
Lukasz Gottwald
Max Martin
Bonnie McKee
Benjamin Levin
Dr. Luke
Max Martin
Benny Blanco
Kaskade
(remixer)
6:27
Spotify bonus track
Nr Tytuł Autor(-zy) tekstu Produkcja Czas
trwania
6. „Peacock” (Cory Enemy & Mia Moretti Vocal Club Mix) Katy Perry
Mikkel Eriksen
Tor Erik
Hermansen
Ester Dean
StarGate
Cory Enemy
(remixer)
Mia Moretti
(remixer)
5:32

 

Certyfikaty
Państwo Dostawca Status
Argentyna CAPIF Złoto
Australia ARIA 4x Platyna
Austria IFPI Austria Złoto
Belgia BEA Złoto
Chile IFPI Chile Złoto
Dania IFPI Denmark Złoto
Europa IFPI Platyna
Francja SNEP 2x Platyna
Irlandia IRMA 2x Platyna
Japonia RIAJ Złoto
Kanada Music Canada 4x Platyna
Kolumbia ASINCOL Platyna
Meksyk AMPROFON 2x Platyna
Niemcy BVMI Platyna
Nowa Zelandia RMNZ 2x Platyna
Rada Współpracy
Zatoki Perskiej
IFPI Middle East Złoto
Szwajcaria IFPI Switzerland Złoto
Szwecja GLF Platyna
USA RIAA 3x Platyna
Wielka Brytania BPI 4x Platyna
Włochy FIMI Platyna