KatyPerry.com.pl | Jedyna polska strona internetowa poświęcona Katy Perry.

 

Katy Perry Polska to największy fanklub Katy Perry w Polsce. Naszym celem jest zapewnienie polskim fanom Katy rzetelnych informacji na temat wokalistki. Niniejsza strona ma charakter fansite. Wszelkie treści publikowane na serwisie posiadają swoje prawa autorskie, należące do ich pierwszych właścicieli. Zabrania się ich kopiowania bez zgody autora bądź nie podając źródła pochodzenia.
Biografia

Katy Perry to amerykańska piosenkarka, która od najmłodszych lat marzyła o światowej karierze. Droga do sukcesu i sławy dla Katy była dosyć trudna, jednak dzięki wytrwałości oraz ciężkiej pracy stała się międzynarodową gwiazdą. Katy Perry, a właściwie Katheryn Elizabeth Hudson urodziła się 25 października 1984r. w Santa Barbara, w stanie Kalifornia.

Młodość, 1984-1998

Katy jest córką zielonoświątkowych pastorów, Keith Hudson Maurice (ur. 1947) i Mary Christine Perry (ur. 1947). Dzięki swojej matce, jest ona siostrzenicą sławnego reżysera i producenta Franka Perry (1930-1995). Ma młodszego brata Davida (ur. 1988), który jest piosenkarzem i starszą siostrę Angelę (ur. 1982). W wieku od 3 do 11 lat, Katy dużo podróżowała po całym kraju, ponieważ jej rodzice nawracali niewiernych, aż do ponownego osiedlenia się w Santa Barbara. Dorastając, uczęszczała do szkół religijnych, w tym chrześcijańskiej szkoły Paradise Valley w Arizonie i do Szkoły Chrześcijańskiej w Santa Barbara. Jej rodzina zmagała się finansowo, niekiedy używając kartek żywnościowych oraz jedzenia z banku żywności przeznaczonego do karmienia zgromadzenia kościelnego jej rodziców. Perry słuchała przede wszystkim muzyki gospel, gdyż muzyka świecka była na ogół zniechęcana w religijnej rodzinie. Odkryła muzykę pop poprzez płyty pożyczane od przyjaciół. Podążając za jej siostrą Angelą, Katy próbowała śpiewać dzięki zapożyczonym kasetom. Występowała przed rodzicami wraz samodzielnie napisanymi utworami, a oni zasugerowali jej pobieranie lekcji śpiewu. Została włączona do chóru kościelnego w wieku od 9 do 17 lat. Na trzynaste urodziny otrzymała pierwszą gitarę i próbowała być jak „typowa kalifornijska dziewczyna”. Brała lekcje tańca i uczyła się bujać jak Lindy Hop. Katy nauczyła się jeździć na rolkach, desce oraz zaczerpnęła surfingu.

Początki kariery, 1999-2006

Podczas swojego pierwszego roku studiów w szkole, Katy ukończyła General Educational Development i w wieku 15 lat opuściła Dos Pueblos High School, aby rozpocząć karierę muzyczną. Krótko studiowała opery włoskie na Music Academy of the West w Santa Barbara. Jej śpiew zwrócił uwagę rockowych artystów takich jak Steve Thomas i Jennifer Knapp z Nashville, który przywiózł ją tam, aby poprawić jej umiejętności pisarskie. W Nashville zaczęła nagrywanie dem muzycznych i nauczyła się, jak pisać piosenki oraz grać na gitarze. Po podpisaniu kontraktu z Red Hill Records, Perry nagrała swój debiutancki gospel album, zatytułowany Katy Hudson. Album został wydany w dnia 6 marca 2001 roku. Katy dołączyła do The Strangely Normal Tour, by go wspierać. Album był komercyjnym niepowodzeniem.

Aby przejść z muzyki gospel do muzyki pop, Perry zaczęła pisać piosenki z producentem Glenem Ballardem, zatem mając 17 lat przeniosła się do Los Angeles. W 2003 roku na krótko występowała jako Katheryn Perry, aby uniknąć nieporozumień z aktorką Kate Hudson. Później przyjęła pseudonim Katy Perry, wykorzystując panieńskie nazwisko matki. W 2004 roku podpisała kontrakt z wytwórnią Ballarda, o nazwie Java, która była związana z The Island Def Jam Music Group. Zaczęła pracę nad własną płytą, jednak nagranie zostało odrzucone. Następnie Ballard przedstawił Katy Timowi Devine, a ona podpisała kontrakt jako artysta solowy. W ciągu dwóch lat Katy napisała i nagrała cały materiał na swój debiut w Columbia Records, pracowała z kompozytorami takimi jak: Desmond Child, Greg Wells, Butch Walker, Scott Cutler, The Matrix, Kara DioGuardi, Max Martin oraz Dr Luke. Ponadto zasugerowano jej, aby nagrała materiał z grupą The Matrix. Katy została wyrzucona z Columbii w 2006 roku, ponieważ jej kontrakt zbliżał się ku końcowi. Po tym jak została usunięta z wytwórni, pracowała w niezależnej firmie A&R o nazwie Taxi Music. Odniosła niewielki sukces. Jedna z piosenek znajdująca się na jej albumie utworzonym z Ballardem, Simple, znalazła się na ścieżce dźwiękowej do filmu The Sisterhood of the Traveling Pants w 2005 roku. Uczestniczyła również w chórkach piosenki Micka Jaggera Old Habits Die Hard, który zdobył nagrodę Złotego Globu w 2005 roku za najlepszą piosenkę. We wrześniu 2004 roku, magazyn Blender nazwał Perry „Next Big Thing”. Nagrała kolejne chórki na tle P.O.D. do singla Goodbye for Now i pojawiła się na końcu jego teledysku w 2006 roku. W tym samym roku Perry pojawiła się także w teledysku do Learn to Fly autorstwa Carbona Leaf i grała o zainteresowanie miłością jej ówczesnego chłopaka, z zespołu Gym Class Heroes, wokalista Travie McCoy, w teledysku zespołu do Cupid’s Chokehold.

Przełom One of the Boys, 2007-2009

Po Columbii Katy wpadła na Angelicę Cob-Baehler, która przeniosła dema do Virgin Records dla prezesa Jasona Floma. Był przekonany, że Katy może stać się przełomową gwiazdą, zatem podpisała kontrakt z Capitol Records w kwietniu 2007 roku, wytwórnia zaproponowała jej ponownie współpracę z Dr Luke. Kampania rozpoczęła się w listopadzie 2007 roku, kiedy wydano teledysk do Ur So Gay, którego celem było wprowadzenie jej na rynek muzyczny. Madonna pomogła nagłośnić piosenkę, chwaląc utwór na audycji radiowej JohnJay&Rich w kwietniu 2008 roku, stwierdzając, że jest to jej ulubiona piosenka. W marcu 2008 roku Katy pojawiła się w niewielkiej roli piosenkarki w odcinku Wildfire Life’s Too Short oraz w czerwcu wzięła udział w sesji zdjęciowej The Young and the Restless dla magazynu serialu Restless Style. Perry wydała swój pierwszy singiel z Capitolu I Kissed a Girl w dniu 28 kwietnia 2008 roku, jako singiel z One of the Boys. WRVW to pierwsza stacja w Nashville, która udostępniła piosenkę i została zasypana entuzjastycznymi rozmowami w pierwszych trzech dniach. Utwór osiągnął numer jeden na U.S. Billboard Hot 100.

One of the Boys wydany w dniu 17 czerwca, otrzymał mieszane recenzje, jednak osiągnął numer 9. na U.S. Billboard 200. Hot N Cold ukazał się we wrześniu i stał się drugim udanym komercyjnie singlem, osiągając numer 3. na Billboard Hot 100, podczas gdy górował na szczytach rankingów w Niemczech, Kanadzie, Holandii, i Austrii. Kolejne single Thinking of You i Waking up in Vegas zostały wydane w 2009 i znalazły się w pierwszej 30 na liście Hot 100. Katy wzięła udział w Warped Tour. Po zakończeniu trasy w 2008, rozpoczęła swoją pierwszą, światową trasę Hello Katy Tour, trwająca od 23 stycznia do listopada 2009 roku W dniu 4 sierpnia 2009 roku występowała na otwarciu No Doubt’s Summer Tour. Album, który Perry nagrała wraz z zespołem The Matrix w 2004 roku został wydany. W związku z jej sukcesem solo prosiła, aby wstrzymać to do wydania czwartego singla One of the Boys, jednak został on wypuszczony na Matrix iTunes w dniu 27 stycznia 2009 roku, przed wydaniem czwartego singla Waking Up in Vegas. W dniu 22 lipca 2009 roku nagrała album koncertowy zatytułowany MTV Unplugged, który wyróżnia występ akustyczny pięciu utworów z One of the Boys, a także dwa nowe utwory. Album został wydany w dniu 17 listopada 2009 roku. Katy nagrała również dwa single z innymi artystami. Pojawiła się w nowej wersji  Starstrukk 3OH!3 we wrześniu 2009, oraz w duecie z Timbaland zatytułowanym If We Ever Meet Again z jego albumu Shock Value II, wydanego w styczniu 2010 roku. Guinness World Records uznał ją jako „Best Start on the U.S. Digital Chart by a Female Artist” w 2010 roku, dla cyfrowych pojedynczych sprzedaży ponad dwóch milionów egzemplarzy.

Teenage Dream i małżeństwo, 2010-2012

Po służbie jako jury w American Idol, Katy wydała California Gurls z gościnnym występem rapera Snoop Dogga w dniu 7 maja 2010 roku. Piosenka była pierwszym singlem z jej trzeciego albumu studyjnego Teenage Dream i osiągnęła liczbę 1. na liście Billboard Hot 100 w czerwcu. Była także gościem w jury w X Factor UK. Teenage Dream, drugi singiel z albumu, osiągnął numer 1. na Billboard we wrześniu. Wydany 24 sierpnia 2010 roku album zadebiutował jako numer 1. na liście Billboard 200. Otrzymał mieszane recenzje od krytyków muzycznych, jednak od tego czasu sprzedano ponad 6 milionów egzemplarzy na całym świecie. W październiku Firework został wydany jako trzeci singiel z albumu. Stało się to trzecim kolejnym numerem jeden na Hot 100 w dniu 8 grudnia 2010 roku. Zremiksowana wersja E.T. z raperem Kanye West została wydana jako czwarty singiel z Teenage Dream w dniu 16 lutego 2011 roku. Singiel był na szczycie Hot 100 przez pięć kolejnych tygodni, co uczyniło Teenage Dream dziewiątym albumem w historii poprzez cztery single na pierwszym miejscu Hot 100. Last Friday Night (T.G.I.F.) zostało wydane jako piąty singiel w czerwcu  i spowodowało, że Perry stała się pierwszą kobietą, która osiągnęła pięć pierwszych miejsc na Hot 100 utworów z jednego albumu, a jako druga artystka na świecie po Michaelu Jacksonie. W dniu 7 września ​​ustanowiła nowy rekord, stając się pierwszym artystą, który spędził 69 kolejnych tygodni w pierwszej dziesiątce Hot 100. W październiku One That Got Away został wydany jako szósty singiel albumu. Utwór pojawił się na trzecim miejscu Hot 100 i na drugim w Kanadzie. 13 lutego 2012 roku Capitol zrealizował singiel z Teenage Dream: The Complete Confection, Part of Me, który zadebiutował jako numer jeden na Hot 100 i stał się siódmym singlem Katy na pierwszym miejscu listy. Teenage Dream: The Complete Confection został wydany 23 marca, a Wide Awake został wydany w dniu 22 maja jako drugi singiel. Osiągnął numer drugi na Hot 100 i numer pierwszy w Kanadzie i Nowej Zelandii. W dniu 5 stycznia została nazwana najlepiej sprzedającym artystą cyfrowym w Stanach Zjednoczonych przy sprzedaży na poziomie 37,6 milionów sztuk, według Nielsen SoundScan. W tym miesiącu stała się też pierwszą artystką, sprzedając pięć piosenek w ponad 5 milionów sztuk w nakładzie cyfrowym.

Od 20 lutego 2011 roku do 22 stycznia 2012 Perry odbyła trasę California Dreams Tour na rzecz promocji Teenage Dream, zarabiając ponad 59 milionówdolarów na całym świecie. W dniu 23 września 2011r. wystąpiła na otwarciu festiwalu Rock in Rio 2011 wraz z Johnem Eltonem, Claudią Leitte i Rihanną. We wrześniu 2010r. zaplanowano, iż pojawi się na premierze Ulicy Sezamkowej. Po jej scenie zostało to przesłane do YouTube, gdzie widzowie skrytykowali Perry za wcięcie w dekolcie. Cztery dni przed planowaną transmisją, Sesame Workshop ogłosił, że segment nie będzie wyemitowany w telewizji, ale nadal będzie dostępny do obejrzenia online. Katy kpiła z kontrowersji, a wkrótce potem na Saturday Night Live, gdzie była gościem założyła strój Elmo o tematyce koszulki wykazującej na duże ilości dekoltu podczas jednego skeczu. W grudniu 2010r. Perry zagrała dziewczynę Moe Szyslak w segmencie live-action świątecznego odcinka The Simpsons pod tytułem Fight Before Christmas. W lutym 2011 pojawiła się gościnnie w How I Met Your Mother odcinek Oh Honey, grając kobietę znaną jako Honey. Rola przyniosła jej wygraną w People’s Choice Award for Favorite TV Guest Star. Katy zadebiutowała w familijnym filmie pod tytułem Smerfy, jako Smerfetka w 2011r. Film był sukcesem finansowym na świecie, podczas gdy krytycy dali głównie negatywne opinie. Katy była gościem Saturday Night Live w dniu 10 grudnia 2011r. z Robyn. Prace Perry nad odcinkiem otrzymały generalnie pozytywne recenzje od krytyków. W marcu 2012r. wystąpiła też gościnnie jako strażnik więzienny o imieniu Rikki w odcinku Raising Hope Single White Female Role Model. 5 lipca 2012r. powstał autobiograficzny film dokumentalny Katy Perry: Part of Me, został udostępniony w kinach przez Paramount Pictures. Film otrzymał pozytywne recenzje oraz zarobił 32,7 mln dolarów na całym świecie w box office. Perry rozkręciła się w biznesie, kiedy zatwierdziła swój pierwszy zapach perfum, Purr, w listopadzie 2010 roku. Jej drugi zapach, Meow! ukazał się w grudniu 2011r. Electronic Arts zaproponował jej współpracę, aby wydać dodatek zatytułowany The Sims 3: The Sims 3: Katy Perry’s Sweet Treats w czerwcu 2012r. W następnym miesiącu, stała się rzecznikiem i ambasadorem Popchips i dokonała inwestycji w spółkę. Zajęła trzecie miejsce w 2011 na liście Forbes „najlepiej zarabiających kobiet w muzyce” z zarobkami 44mln dolarów i piąte miejsce w 2012 roku z 45mln dolarów. Billboard nazwał ją jako „Kobieta Roku” w 2012r.
Wyszła za Russella Branda w dniu 23 października 2010r., w tradycyjnej hinduskiej ceremonii w pobliżu sanktuarium Ranthambhore w Radżastanie. Brand ogłosił w dniu 30 grudnia 2011r., iż rozwodzi się po 14 miesiącach małżeństwa. Katy stwierdziła później, że kolidujące ze sobą harmonogramy, oraz jego pragnienie, aby mieć dzieci, zanim była gotowa, doprowadziły do końca ich związku. Jednak w filmie dokumentalnym „BRAND: Second coming”, który miał swoją premierę na SXSW Film Festival w marcu 2015r., okazało się, że Brand rozwiódł się z Perry ze względu na jej rosnącą sławą oraz sukces komercyjny. Była początkowo zrozpaczona nad rozwodem. Po małżeństwie zakończonym w 2012 roku, Perry związała się z piosenkarzem Johnem Mayer.

Prism i XLIX Super Bowl, 2013-obecnie

W listopadzie 2012r. Katy Perry rozpoczęła pracę nad swoim czwartym albumem, Prism. Powiedziała Billboard „Wiem dokładnie jaki materiał chcę nagrać. Znam grafikę, kolorystykę i dźwięk” oraz „I nawet wiem jaki typ trasy zrobię. Będę bardzo zadowolona, jeśli wizja z mojej głowy stanie się rzeczywistością”. Chociaż powiedziała L’Uomo Vogue w czerwcu 2012, że planuje „ponure elementy” w związku z końcem jej małżeństwa. Jednakże Katy objawiła na MTV Video Music Awards zmianę kierunku albumu po okresie autorefleksji. Powiedziała: „Czułam się bardzo pryzmatyczna”, to słowa które zainspirowały ją do nazwania albumu. Roar został wydany jako singiel z Prism w dniu 10 sierpnia 2013 roku, był promowany na MTV Video Music Awards i osiągnął pierwsze miejsce na liście Billboard Hot 100. Unconditionally zostało wydane jako drugi singiel z Prism w dniu 16 października 2013r. i zadebiutował na 14 miejscu w Stanach Zjednoczonych. Prism został wydany w dniu 18 października 2013r. i zadebiutował jako numer jeden na liście Billboard 200. Cztery dni później, Perry wykonała utwory z albumu w Teatrze iHeartRadio w Los Angeles. Dark Horse został wydany jako trzeci singiel albumu w dniu 17 grudnia 2013r. , stał się jej dziewiątym singlem numer jeden w dniu 29 stycznia 2014r. W 2014r.  Birthday  i This Is How We Do następnie jako czwarty i piąty singiel z albumu dotarły do pierwszej 25 na Hot 100. Ponadto, stworzyła i nagrała duet z Johnem Mayerem pt. Who You Love  z albumu Paradise Valley. Katy rozpoczęła swoją trzecią trasę koncertową, Prismatic World Tour w dniu 7 maja 2014r., w Wielkiej Brytanii, a następnie w Ameryce Północnej, Oceanii, Europie i Azji, trwająca aż do maja 2015r. W dniu 23 listopada 2014r. NFL ogłosił, że Katy wystąpi w przerwie Super Bowl XLIX. Oglądalność Perry zdobyła 118,5 milionów widzów w Stanach Zjednoczonych, stając się najczęściej oglądanym i najwyżej ocenianym pokazem w historii Super Bowl. Oglądalność była wyższa niż w samej grze, która była oglądana przez publiczność 114,4mln. Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego oceniła ją na piąte miejsce w liście Top Global Recording Artists w 2013r., a 26 czerwca 2014r. została uznana za Top Certified Digital Artist Ever przez Recording Industry Association of America dla certyfikowanych sprzedaży 72mln singli cyfrowych w Stanach Zjednoczonych. W maju 2014r. portret Katy Perry pojawiła się na wystawie u malarza Marka Ryden The Gay 90s, pokazany w Galerii Kohn w Los Angeles. Wraz z kilkoma innymi artystami, nagrała również cover utworu Daisy Bell (Bicycle Built for Two) na album koncepcyjny limitowanej edycji towarzyszący wystawie. Tego miesiąca, portret Perry namalowany przez artystę Willa Cotton został uwzględniony w National Portrait Gallery w Stanach Zjednoczonych. Oprócz kariery muzycznej, Katy ponownie wcieliła się w rolę Smerfetki w filmie Smerfy 2, który ukazał się w kinach 31 lipca 2013r. Podobnie jak poprzednio, Smerfy 2 były sukcesem finansowym, ale zostały skrytykowane. W marcu 2014r. pojawiła się gościnnie w finale sezonu w Kroll Show. Killer Queen został wydany jako jej trzeci zapach w 2013r. W styczniu 2014r. została gościnnie kuratorem Art for Freedom, z inicjatywy Madonny. 17 czerwca 2014r. Katy Perry ogłosiła, że założyła własną wytwórnię płytową pod dystrybucją Capitol Records, nazwaną Metamorphosis Music. Ferras był pierwszym artystą, który się podpisał z nią kontrakt. Katy pełniła funkcję producenta wykonawczego na jego debiutanckim minialbumie. Także nagrała duet zatytułowany Legends Never Die. Zajęła ona siódme miejsce na liście 2013 Forbes za „najlepiej zarabiających kobiet w muzyce” z 39mln dolarów i piąte w 2014 z 40mln dolarów. W lutym 2014r. zakończył się jej związek z Mayerem.

Wpływy Katy Perry

Podczas wczesnych etapów kariery Katy, jej styl muzyczny zmierzał ku Ewangelii. Jednak aspirowała ona do sposobu bycia takiego jak Amy Grant. W wieku 15 lat, usłyszała Queen „Killer Queen” i określiła go jako utwór, który zainspirował ją do kontynuowania kariery w muzyce. Uważa Freddiego Mercurego za największy wpływ na jej twórczość, Katy wspomina o „kombinacji jego sarkastycznego podejścia do pisania tekstów”. Katy oddała hołd zespołowi nazywając swój trzeci zapach perfum Killer Queen. Opisała również The Beach Boys i ich album Pet Sounds jako dzieło mające istotny wpływ na jej muzykę. Piosenkarka darzy również wielkim szacunkiem zespół oraz album o nazwie The Beatles. Perry wymienia wielu artystów jako inspiracje jej pracy. Mówi o Gwen Stefani i Björk jako wpływy, zwłaszcza dotyczące odwagi i ryzyka. Firework został zainspirowany przez przejście w książce Jacka Kerouac pod tytułem On the Road,w której autor porównuje ludzi korzystających z pełni życia do strzelających fajerwerków na niebie, czyniących zachwyt ludzi. Jej druga trasa koncertowa, California Dreams Tour, przypomina motyw Alicji w Krainie Czarów i Czarnoksiężnika z Oz. Choć muzyka Katy Perry zawiera pop i rock, Katy Hudson nawiązuje do Ewangelii. Jej kolejne albumy, One of the Boys i Teenage Dream, obejmują tematy seksu i miłości. One of the Boys jest nagraniem popowo rockowym, a Teenage Dream oferuje wpływy disco. Czwarty album Katy wpływa znacząco na taniec i muzykę pop. Lirycznie album odnosi się do relacji, autorefleksji oraz przedstawia codzienne życie.
Moda Katy Perry często łączy humor, kolory i szaleństwo. Perry wymieniła Gwen Stefani, Shirley Manson, Chloë Sevigny, Daphne Guinness, Natalie Portman, oraz fikcyjną postać Lolitę jako jej ikony stylu. Na portalach społecznościowych, Perry przekroczyła rekord Justina Biebera jako osobę posiadającą najwięcej obserwatorów na Twitterze. Forbes, pisarka Dorota Pomerantz pochwaliła jej użytkowanie z portalu, mówiąc: „Perry umie znakomicie wykorzystywać Twittera, rozmawiając z jej fanami i udostępniając śmieszne zdjęcia i filmy w sposób, który sprawia, że ​​czujesz się jak najlepszy kumpel Katy”. Keith Caulfield z Billboard stwierdziła, że jest „rzadką gwiazdą, która wydaje się mieć ogromną popularność, ale też prawdziwą interakcję z uwielbiającymi ją KatyCats”.

Inne przedsięwzięcia

Katy Perry wspiera różne organizacje charytatywne z różnych przyczyn pojawiających się w jej karierze. Przyczyniła się do organizacji mających na celu poprawę jakości życia, a w szczególności dobrobytu dzieci. W kwietniu 2013r. dołączyła do UNICEFu na rzecz edukacji i żywienia dzieci na Madagaskarze. W dniu 3 grudnia 2013r. została oficjalnie nazwana w UNICEFie Ambasadorką Dobrej Woli „ze szczególnym zwróceniem uwagi na zaangażowanie młodych ludzi w agencjach pracy, w celu poprawienia życia najbardziej narażonych dzieci i młodzieży na świecie”. Część zarobków z trasy Prismatic World Tour oddała na rzecz UNICEFu. We wrześniu 2010r., pomogła zbudować i zaprojektować schronisko dla młodzieży w Baltimore, Maryland wraz z Raven-Symone, Shaquille O’Neal oraz z obsadą Extreme Makeover: Home Edition. Katy również zainteresowała się edukacją dzieci. W maju 2014r. Perry i inni artyści nagrali cover utworu Daisy Bell (Bicycle Built for Two) a za koncept albumu, który towarzyszył Markowi Ryden podczas wystawy sztuki, zatytułowanej The Gay 90s, wszystkie zyski ze sprzedaży albumu zostały przekazane na cele charytatywne Little Kids Rock, która wspiera edukację muzyczną w biednych szkołach podstawowych. W czerwcu 2014r. nawiązała współpracę z Staples dla projektu Make Roar Happen, który podarował 1mln dolarów dla DonorsChoose, organizacji, która wspiera nauczycieli i fundusze zasobów w szkołach publicznych.
Perry wspiera organizacje, których celem jest pomaganie ludziom cierpiącym na choroby, w tym raka i HIV/AIDS. Występowała na koncercie We Can Survive wraz z Bonnie McKe, Kacey Musgraves, Sara Bareilles, Ellie Goulding oraz duet Tegan i Sara w Hollywood Bowl w Los Angeles, 23 października 2013r. Zyski koncertu zostały przekazane do Young Survival Coalition, organizacji pomagającej leczyć raka piersi u młodych kobiet. W czerwcu 2009r. zaprojektowała element ubrania dla kampanii H&M, która zbiera pieniądze na projekty uświadamiające skutki chorób.
Dochód z singla Katy Part of Me został przekazany do MusiCares spółki charytatywnej, która pomaga muzykom w potrzebie. W czasie jej trasy California Dreams Tour zebrała ponad 175tyś. dolarów na zbiórkę pieniędzy. Pieniądze zostały podzielone między trzy organizacje charytatywne: Children’s Health Fund, Generosity Water, and The Humane Society of the United States. Na 27 urodziny, Katy utworzyła stronę datków dla Towarzystwa Opieki nad zwierzętami w Auckland i stworzyła również podobną stronę z Davidem Lynchem na jej 28 urodziny. W dniu 29 marca 2014r. pomogła zebrać 2,4mln dolary dla Muzeum Sztuki Współczesnej w Los Angeles wraz z innymi osobistościami takimi jak Ryan Seacrest, Williams, Tim Allen, Lisa Edelstein, i Riley Keough. Katy Perry jest działaczem na rzecz praw homoseksualistów. Poparła Stonewall podczas ich homofobicznej kampanii na temat zastraszania. Powiedziała do DoSomething w listopadzie 2008r., że była dumna jako działacz w sprawie gejów, mówiąc: „Zawsze byłam bardzo otwartą osobą, ale z pewnością wierzę w równość”.

Źródło informacji: Wikipedia